Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sybirak dla młodzieży

Treść

W Białymstoku ukazał się pierwszy numer pisma "Sybirak - edycja dla młodzieży". Głównym zadaniem tego wydawnictwa, które stawiają przed nim jego redaktorzy, jest przekazanie młodemu pokoleniu Polaków wiedzy na temat Golgoty Wschodu.

Pismo ukazuje się dzięki hojności ofiarodawców, którzy rozumieją potrzebę podtrzymywania pamięci o Golgocie Polaków na Wschodzie. Wydawcą pisma jest Fundacja Dziedzictwo Polskiej Golgoty Wschodu im. św. Rafała Kalinowskiego, a jego redaktorami Bożena Armatowicz i Robert Tomczak, które to osoby wydawały wcześniej, przez wiele lat, pismo "Sybirak". Ostatni numer (33.) tego wartościowego wydawnictwa, poświęconego tragicznym losom wywiezionych na Sybir, z powodu braku środków finansowych, ukazał się we wrześniu 2005 roku. Teraz "Sybirak" wraca w wydaniu dla młodzieży. - Pismo powstało z myślą o młodzieży, aby mogła ona w nim m.in. publikować spisane przez siebie wspomnienia swoich dziadków sybiraków, zamieszczać z nimi wywiady. Chcielibyśmy, aby to pismo stało się w szkołach lekturą nadobowiązkową, by nauczyciele polecali je jako źródło informacji o historii Polski w latach 1939-1956 - mówi redaktor pisma Robert Tomczak.
Pierwszy numer "Sybiraka dla młodych" otwiera tekst biograficzny Stanisława Sianko poświęcony Neonilli Wilczyńskiej-Boratyn, sybiraczce, żołnierzowi Armii gen. Andersa, która całe życie poświeciła Polsce. Dzięki lekturze pisma poznać możemy również m.in. historię powstania obrazu Matki Bożej Kozielskiej czy zagłady oficerów Wojska Polskiego w Katyniu. Bardzo ciekawy jest artykuł Pawła Borowskiego umieszczony w dziale "Katyńskie życiorysy" pt. "Józef Marcinkiewicz, genialny matematyk z białostockiej wsi" opisujący postać i dokonania profesora Uniwersytetu Poznańskiego, który w wieku zaledwie 30 lat został zamordowany w Katyniu. W ciągu tylko 6 lat opublikował on około 50 wybitnych i odkrywczych prac z dziedziny matematyki. Choć Józef Marcinkiewicz był jednym z najwybitniejszych polskich matematyków, w Polsce niewiele się o nim mówi, trochę więcej w innych krajach. Z artykułu dowiadujemy się, że szwedzki profesor matematyki Lech Maligranda, który pisze biografie największych matematyków świata, od 5 lat zbiera materiały do pracy poświęconej Józefowi Marcinkiewiczowi. W piśmie znajdziemy ponadto wiele ciekawych zdjęć i pięknych wierszy. Ci, którzy chcą nabyć pismo - czy bezpośrednio, czy drogą wysyłkową - mogą kontaktować się z jego redakcją pod adresem: ul. Józefa Ignacego Kraszewskiego 23 m. 34, 15-024 Białystok, tel. (085) 654 51 33        .
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-01-30

Autor: wa