Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok

Treść

Białystok na niepodległość musiał czekać aż trzy miesiące dłużej niż inne miasta Polski. Dlatego 90. rocznicę wyzwolenia spod okupacji zaborców miasto uroczyście obchodzi dopiero w lutym.

Dziś o godzinie 17.30 odsłonięciem pamiątkowej tablicy na budynku Uniwersytetu Medycznego (Pałac Branickich od strony ogrodów) rozpoczynają się obchody rocznicowe. Tablica poświęcona jest zabitym przez Sowietów w roku 1920 wychowankom białostockiego seminarium nauczycielskiego. Po odsłonięciu tablicy w Pałacu Branickich odbędzie się recital chopinowski w wykonaniu Dawida Zarzyckiego. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 18.00 Mszą Świętą odprawioną w katedrze pod przewodnictwem JE ks. abp. Edwarda Ozorowskiego, metropolity białostockiego - w podziękowaniu za odzyskaną niepodległość. Zaraz po Eucharystii, o godzinie 19.00, pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpią uroczystości miejskie. Oprócz władz miasta i województwa weźmie w nich udział Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, białostoczanin. W programie przewidziana jest defilada wojskowa. Wcześniej, o godzinie 15.00, Muzeum Wojska otworzy wystawę "Białystok Wyzwolony 1919 r.". Natomiast o godzinie 17.00 na grobach tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny, na cmentarzu wojennym przy ul. 11 Listopada zostaną złożone kwiaty. Obchody rocznicowe potrwają do jutra, zakończy je konferencja naukowa w Muzeum Wojska pt. "Białystok Wyzwolony 1919 r. - Miasto i region".
Podczas I wojny światowej Białystok miał dwóch okupantów. W roku 1915 Rosjan z miasta wyparli Niemcy i pozostali tu aż do lutego roku 1919. Stało się tak, gdyż Marszałek Józef Piłsudski nie zgodził się na to, aby wojska niemieckie po przegranej wojnie ewakuowały się do swojego kraju, maszerując przez Polskę, wówczas już niemal całą wolną. Tak więc żołnierze niemieccy wycofywani z frontu wschodniego wsiadali na białostockim dworcu do wagonów kolejowych i wracali do siebie pociągiem. Ta ewakuacja przeciągnęła się aż do 19 lutego 1919 roku. Natomiast 22 lutego do Białegostoku wkroczyły Wojska Polskie i wówczas zaczęła się dla tego miasta prawdziwa wolność i niepodległość.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-02-19

Autor: wa