O Słowackim w Białymstoku
Treść
"Piękno Słowackiego" - to temat międzynarodowej konferencji naukowej organizowanej przez Zakład Literatury Oświecenia i Romantyzmu Uniwersytetu w Białymstoku, która będzie trwała w tym mieście w dniach 6-9 maja. Program konferencji (otwartej dla słuchaczy) jest tak bogaty, że odbywać się ona będzie w kilku miejscach jednocześnie.
W tym roku przypadają dwie rocznice: 200. urodzin i 160. śmierci Juliusza Słowackiego (1809-1849), którego twórczość jest nieprzerwanie źródłem inspiracji i punktem odniesienia, a jego estetyczne prekursorstwo, nowatorstwo formy wciąż stanowi przedmiot naukowych dociekań. - Po trwających ponad rok przygotowaniach udało się nam zorganizować w Białymstoku obchody ogłoszonego przez Sejm RP Roku Juliusza Słowackiego. Podczas nich chcielibyśmy zastanowić się nad aktualnością przesłania wieszcza, stąd otwarty charakter obchodów: panel dyskusyjny, spektakle teatralne, zwiedzanie zabytków dawnych ziem Wielkiego Księstwa Litewskiego, z którymi związany był Słowacki - powiedział nam prof. Jarosław Ławski, przewodniczący komitetu organizacyjnego.
Obchody Roku Juliusza Słowackiego zorganizowano w Białymstoku, historycznie związanym z kulturowym centrum, jakim było XIX-wieczne Wilno. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Uniwersytet w Białymstoku jest jedyną polską uczelnią, która posiada zagraniczną filię w Wilnie, a także to, iż białostockie środowisko badaczy romantyzmu od lat prowadzi udokumentowane badania naukowe nad życiem i dorobkiem Słowackiego.
W organizację przedsięwzięcia oprócz białostockiego uniwersytetu włączyły się tak szacowne instytucje, jak m.in.: Biblioteka Narodowa, Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza czy Komitet Nauk o Literaturze PAN. Na czele komitetu organizacyjnego stanęła prof. Alina Kowalczykowa z Instytutu Badań Literackich PAN, znana badaczka twórczości Słowackiego. W komitecie honorowym zaś, pod przewodnictwem prof. Haliny Krukowskiej, specjalistki od literatury romantyzmu, znalazło się ponad 40 najwybitniejszych badaczy poezji Słowackiego z kraju i zagranicy, m.in.: Marta Piwińska (IBL PAN), prof. Stefan Sawicki (KUL), prof. Michał Masłowski (Paryż). Konferencji towarzyszyć będą koncerty, spektakle, spotkania.
Głównym punktem obchodów jest międzynarodowa konferencja naukowa, której uczestnicy stawiać będą pytania o "kształt piękna" u Słowackiego. - Konferencja ma na celu nowe odczytanie romantycznego dziedzictwa, refleksję nad tym, do czego jest nam ono dziś jeszcze potrzebne - mówi prof. Jarosław Ławski. Podczas konferencji z referatami wystąpi około 150 znawców twórczości Juliusza Słowackiego z kraju i zagranicy. - To oznacza w sumie 150 opowieści poświęconych najróżniejszym zagadnieniom: biografii Słowackiego, estetyce, jego dziełom itp. Referenci opowiedzą o mało znanych i zaskakujących faktach z życia poety, podrzucą tropy, jak można interpretować jego twórczość, spojrzą na nią przez pryzmat twórczości innych autorów - mówi mgr Krzysztof Korotkich, sekretarz konferencji. Organizatorzy, pragnąc, by konferencja miała charakter interdyscyplinarny, do wspólnej refleksji nad twórczością wieszcza zaprosili filologów różnych specjalności, filozofów, badaczy kultury i religii. Podsumowaniem prac będzie księga "Piękno Słowackiego". Szczegółowy program konferencji można znaleźć na stronie internetowej www.uwb.edu.pl.
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-05-06
Autor: wa