Miasto swemu obrońcy
Treść
Muzeum Wojska w Białymstoku - pragnąc oddać hołd gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi ps. "Nil", który m.in. walczył o wolność dzisiejszej stolicy woj. podlaskiego - prezentuje wystawę poświęconą osobie tego wielkiego Polaka. Do końca kwietnia możemy oglądać osobiste pamiątki pozostałe po zamordowanym przez komunistów generale oraz poznać koleje jego życia - choć trudnego, ale jakże pięknego.
Emil Fieldorf po raz pierwszy walczył o polski Białystok jako żołnierz 1. dywizji Legionów, biorąc udział w bitwie z Sowietami o to miasto. Rozegrała się ona 22 sierpnia 1920 roku. Adam Borkiewicz w swojej książce "Dzieje 1-go Pułku Piechoty Legionów..." (Warszawa, 1929 r.) opisując bitwę o Białystok, wśród oficerów, którzy wsławili się podczas niej niezwykłą ofiarnością i odwagą, wymienił właśnie ppor. Emila Fieldorfa. - Drugim razem, kiedy przyszło mu być na ziemi białostockiej, to okres od lutego do sierpnia, kiedy walczył tu jako komendant obszaru II Białystok Armii Krajowej - mówi Józef Waczyński, kurator wystawy. Kilka lat temu białostoccy radni doceniając wkład "Nila" w walkę o polski Białystok, jego imieniem nazwali największy wiadukt w tym mieście.
Wystawę prezentowaną obecnie w Białymstoku (była ona pokazywana już w kilku miastach Polski) przygotowali Maria Fieldorf, bratanica generała, oraz jej mąż Leszek Zachuta. Autorzy podjęli próbę przedstawienia sylwetki gen. Augusta Emila Fieldorfa, jego służby wojskowej i powojennych losów na podstawie dokumentów pochodzących ze zbiorów rodzinnych, archiwów krajowych i zagranicznych oraz relacji osób związanych z "Nilem". Na ekspozycji pokazano około 100 pamiątek po generale. Są to m.in. liczne fotografie, rzeczy osobiste, odznaczenia, przedmioty z kampanii 1939 roku, notatki służbowe, depesze-szyfry wojskowe, pamiątki rodzinne. Szczególnie przejmujące są dwie kopie archiwaliów z Instytutu Pamięci Narodowej: nakazu przygotowania egzekucji gen. Fieldorfa i zawiadomienia rodziny o jego śmierci w więzieniu przy Rakowieckiej w Warszawie. Wystawę w Białymstoku tworzy 15 plansz ze zdjęciami i dokumentami gen. Emila Fieldorfa oraz 8 gablot, w których prezentowane są przedmioty związane z życiem generała. Dodatkowo można zobaczyć publikacje dotyczące jego osoby i specjalne uzupełnienie ekspozycji dokonane przez białostockich muzealników, którym jest broń z epoki, m.in. pistolet VIS prawdopodobnie używany przez "Nila".
Adam Białous, Białystok
"Nasz Dziennik" 2009-04-06
Autor: wa