Kanałem Augustowskim na Białoruś
Treść
Przedstawiciele rządów Polski i Białorusi zapewniali wczoraj w Augustowie, że już w maju pierwsze statki z turystami popłyną odnowionym Kanałem Augustowskim przez oba kraje aż do Niemna.
Termin otwarcia odremontowanego Kanału Augustowskiego, który biegnie obecnie przez terytorium Polski i Białorusi, odraczano od paru lat. Powodem były opóźnienia prac konserwatorskich po stronie polskiej. Białorusini, którzy wcześniej byli obwiniani za opóźnienia, wzięli się ostro do pracy i już w 2006 roku udrożnili bardzo zaniedbaną, liczącą 20 kilometrów, swoją część Kanału. Odremontowali trzy śluzy, w tym potężną, trzykomorową w Niemnowie. Na renowację Kanału wydali dziesiątki milionów dolarów. Remont wykonali według oryginalnych projektów z XIX wieku. Po stronie polskiej (ponad 80 km Kanału) ostatnie prace trwają na śluzie w Kudrynce.
Wczoraj podczas spotkania przedstawicieli rządów Białorusi i Polski Katarzyna Sobierajska, wiceminister sportu i turystyki, zapowiedziała, że prawdopodobnie w maju Kanał będzie w pełni drożny. - Wtedy obie strony będą mogły podpisać ostateczne porozumienia, które pozwolą turystom z obu krajów granicę polsko-białoruską przepłynąć statkiem lub kajakiem - poinformowała Sobierajska. Potwierdził to obecny na konferencji Czesław Szuga, zastępca ministra sportu i turystyki Republiki Białoruskiej. W jego ocenie, otwarcie Kanału jest bardzo ważne, gdyż po wejściu Polski do strefy Schengen drastycznie spadła wymiana turystyczna między dwoma krajami. W maju w Augustowie zostanie również otwarty białoruski punkt informacji turystycznej.
Kanał Augustowski, po stronie polskiej, od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. W ubiegłym roku pływające po nim statki Żeglugi Augustowskiej przewiozły około 100 tys. pasażerów. Wszystkie śluzy Kanału (14 po stronie polskiej i 3 po białoruskiej) nakładem wielkich kosztów ze strony obu państw zostały w ostatnich latach odnowione.
W Augustowie w 2007 r. otwarto pierwszy w Polsce sezonowy punkt konsularny Białorusi. Teraz w tym mieście można dostać wizę turystyczną, głównie na wjazd na Białoruś Kanałem Augustowskim.
Kanał Augustowski, zwany genia lnym dziełem polskiej inżynierii wodnej, zaprojektowany został w roku 1824 przez jednego z dowódców wojsk polskich podczas Powstania Listopadowego - gen. Ignacego Prądzyńskiego. Kanał Augustowski (liczący 102 km) jako pomnik historii został uznany przez ministerstwo kultury za najcenniejsze dziedzictwo polskiej kultury. Wszystko wskazuje również na to, iż zostanie on niedługo wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-04-17
Autor: wa