Ekspozycja mistrza Wierusza w Suwałkach
Treść
"Wilk na drodze" i "Trojka na piaszczystej drodze" - to dwa obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jednego z najwybitniejszych polskich malarzy szkoły monachijskiej, które prywatni kolekcjonerzy z zagranicy przekazali w długoterminowy depozyt Muzeum Okręgowemu w Suwałkach. Od tego momentu placówka ta posiada najbogatszą kolekcję dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Można ją oglądać na jedynej w Polsce stałej ekspozycji poświęconej temu mistrzowi "wilczego portretu".
Obraz "Wilk na drodze" to niewielka akwarela, natomiast "Trojka na piaszczystej drodze" - olejny obraz na płótnie o wymiarach ponad 150 na 90 centymetrów. Przekazanie tych obrazów zbiegło się w czasie z zakończeniem prac konserwatorskich i wyeksponowaniem dzieła Alfreda Wierusza-Kowalskiego pt. "Studium lasu" oraz niedawnym zakupieniem przez muzeum innego dzieła artysty - "Wieczornej sanny". - W naszej galerii jest cały przekrój twórczości malarza - od studiów, szkiców, przez akwarele, do ogromnych płócien - mówi Eliza Ptaszyńska z suwalskiej placówki muzealnej. Muzeum Okręgowe w Suwałkach postawiło sobie za punkt honoru stworzenie u siebie specjalnej kolekcji dzieł Alfreda Wierusza-Kowalskiego m.in. z tego powodu, że ten wybitny malarz urodził się właśnie w tym mieście. Wzbogacenie tej kolekcji o nowe dzieła mistrza jest pierwszym punktem przypadającej w tym roku 160. rocznicy jego urodzin.
Na tej jedynej w Polsce stałej ekspozycji poświęconej osobie i dziełom Alfreda Wierusza-Kowalskiego zgromadzono jego prace, począwszy od wczesnego portretu Józefa Ignacego Kraszewskiego, poprzez bardzo charakterystyczne dla tego malarza obrazy z motywami wilków, sań, zimowego pejzażu, po późniejsze w jego twórczości dzieła inspirowane egzotycznymi podróżami. Ekspozycję uzupełniają rodzinne zdjęcia, dokumenty, a także sztaluga, paleta i meble z monachijskiej pracowni malarza.
Alfred Jan Maksymilian Wierusz-Kowalski urodził się 11 października 1849 roku w Suwałkach. W 1868 roku wstąpił do Warszawskiej Klasy Rysunkowej, gdzie studiował pod kierunkiem Rafała Hadzewicza, Aleksandra Kamińskiego i Wojciecha Gersona. W 1871 roku rozpoczął dalsze studia w Dreźnie, Pradze i Monachium. W Akademii Monachijskiej kontynuował studia pod kierunkiem Aleksandra Wagnera, uczęszczał również do pracowni Józefa Brandta, wybitnego polskiego malarza scen rodzajowych i batalistycznych. W Monachium, które było ożywionym ośrodkiem życia kulturalnego, Wierusz-Kowalski założył własną pracownię i pozostał tam na stałe. Dzięki swojemu talentowi i pracowitości szybko zdobył uznanie, spory majątek i wybitną pozycję w światowym malarstwie. W swoich dziełach najczęściej podejmował tematykę kresową ze szczególnie ulubionymi przez niego scenami z polowań i napadów wilków, obrazami ilustrującymi życie polskiej prowincji, jarmarki i sceny batalistyczne. Znakiem rozpoznawczym jego obrazów jest właśnie wilk, kilka żywych sztuk trzymał on nawet w klatce, jako modele, w swoich pracowniach. Alfred Wierusz-Kowalski zmarł w Monachium 16 lutego 1915 roku. Jego prochy zostały sprowadzone do kraju w 1936 roku i pochowane na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Adam Białous
"Nasz Dziennik" 2009-02-20
Autor: wa